Видеото е изработено како резултат на обуката за медиумска писменост што се одржа на 7 и 8 октомври во Скопје. Гостин-предавач беше Александра Теменугова од Висока школа за новинарство и односи со јавност. Обуките се дел од проектот за „Младинска медиумска писменост“ кој го спроведуваат Радио МОФ и Национален младински совет на Македонија, како дел од Коалицијата за медиумска писменост.

За проектот

Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности во медиумите од Лондон и со дневниот весник „Нова Македонија“ во периодот 2016-2018 г. ќе го реализира проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Македонска коалиција за медиумска и информациска писменост“.

Повеќе

За весникот „Медиум“

„Медиум“, весникот на сите средношколци е плоштадот на слободата на младите луѓе. Средношколец си и сакаш да пишуваш во весник. Стани дел од редакцијата на првиот средношколски весник кој излегува еднаш месечно во „Нова Македонија“.

Повеќе

ул. „Јуриј Гагарин“, бр. 17/1-1, Скопје тел. 02 / 30 90 004