Креативност

Иновативност

Оригиналност

Имагинација

 

Биди новинар за „Медиум“

Испрати ни го твојот текст на medium@medium.edu.mk и ние ќе го објавиме :)

Испрати

Фаца на месецот

Faca na mesecot Dario Jankovic 1Кога станува збор за уметност, не можеме да не ја споменеме фотографската уметност, онаа која овековечува моменти кои траат, ги чуваме и одново доживуваме со само еден поглед на некоја фотографија.

Faca na mesecot Ana Jakimska4Ана Јакимска, неодамна ја освои главната награда на Меѓународниот фестивал во Шпанија „Мекиненса“ за краткометражниот филм „Ќе дојдат децата“. И тоа во конкуренција од 25 филмови од 17 земји. Филмот претходно беше номиниран за најдобар краток филм на филмскиот фестивал во Шангај, Кина, а е прикажан и на неколку други фестивали во Јужна Африка, Мароко, Италија, Црна Гора, Албанија и Косови.

faca na mesec golejshka5 330x200Ана Голејшка е млада поетеса, силна поборничка за љубов, но и социјален активист во рамки на граѓанската иницијатива #ретвитниоброк. Помага на бездомни луѓе и социјално загрозени луѓе , а нејзина мисија е да го нахрани светот и да извојува големи и мали победи над гладот. Плени со својата чудесна енергија и позитивност. Живее во Скопје, а дипломирала на Катедрата за Општа и компаративна книжевност на Универзитетот ,,Свети Кирил и Методиј".

FACA NA MESECOT FUNK SHUI Luka1Денес е студент по психологија, а тинејџерските години, покрај по спомените од средно, ќе ги памети и по тоа што во тој период заедно со неговите другари ја оствариле желбата, формирале музички бенд.

samuel zbogar faca na mesecotНа медиумската лабораторија во гимназијата „Св. Кирил и Методиј“ во Неготино учениците го интервјуираа евроамбасадорот Самуел Жбогар, кој беше и гостин на работилницата. Тие го прашуваа за неговиот живот во детството, младоста, како и за патот кон дипломатијата и работата во Македонија.

jana burceska faca na mesecot 1„Од срцето на Балканот, од земјата со безброј скриени убавини“ е одговорот што ќе го даде ако некој во Киев, Украина, ја праша Јана Бурчевска од каде доаѓа. Токму таму, за десетина дена Јана ќе настапи на евровизиската сцена, за којшто настап се подготвува со полна пареа. Како течат подготовките, како паднал изборот на песна со која ќе нѐ претставува, но и што прави кога не е окупирана со Евровизија беа темите на кои разговаравме со младата пејачка пред нејзиното заминување за Киев.

DSCN4945Средношколци од „Карев“ го интервјуираа актерот Атанас Атанасовски

 

DSCN4945Средношколци од „Карев“ го интервјуираа актерот Атанас Атанасовски

 

DSC 0151Изабела Пан е студентка по Турски јазик и книжевност, во исто време глуми во Македонскиот народен театар, по кафулињата настапува како стенд ап комичарка и е една од најпознатите македонски Јутјуб блогерки.

vasil facam

Готвачот Марио од Хрватска, кој дошол да работи во Македонија, е улогата од телевизиската серија „Преспав“ во која од неодамна пошироката публика може да го види Васил Зафирчев, покрај во оние од претставите на редовниот репертоар на велешкиот театар.

FACA NA MESEC Igor Angelovski 02фЗа првпат некоја македонска репрезентација ќе го почувствува теренот на едно големо официјално натпреварување. Фудбалерите на Македонија до 21 година се пласираа на Европското првенство во Полска наредното лето.

volonterrТри дена поминати во Ченто и во Стајковци, работејќи доброволно на терен и помагајќи им на семејствата да се справат со штетите од поплавите кои го зафатија Скопско на 6 август оваа година.

matej4На традиционалното Национално дебатно првенство, кое се одржа месецов, на крајот од учебната година во приватното училиште ФОН, Матеј Поп-Дучев, Матеа Коцевска и Ангелина Цветковска од тимот „Скопје“ беа прогласени за национални шампиони во компетитивна дводневна дебата, во конкуренција од 35 тима од целата држава.

martin dzgan1Мартин Ѓоргоски, кој ја толкува главната улога во најновиот долгометражен македонски филм „Џган“, е средношколец во скопската гимназија СУГС „Никола Карев“.

anaslikaКога станува збор за мојата омилена улога во Драмски театар, тоа е улогата на кметницата во мојата дипломска претстава „Соблажна во Сентфлоријанската долина“ од Иво Цанкар, а во режија на мојот професор Владимир Милчин.

stojance

Еден од милениците на навивачите и на пошироката ракометна публика, пикерот на ракометниот клуб „Вардар“ и на машката ракометна репрезентација на Македонија, Стојанче Стоилов, е „Фаца на месецот“ во првиот број од новата сезона на „Медиум“.

ognen janevskiМојата соработка со нив е изразена преку другата емисија, „За животот“, каде што средношколците можат да ми гостуваат и да ги посочат своите проекти или идеи кои заслужуваат јавно внимание.

gjorgi-stavric1Повеќе од еден месец средношколци од речиси сите училишта во Македонија предводени од Средношколскиот пленум бојкотираат поради незадоволството од новите измени за екстерното тестирање.

marjan-komicarАктерот кој со својата оригинална смисла за хумор ја „запали“ публиката со неговите стендап настапи, Марјан Георгиевски во интервју за „Медиум“ раскажува за почетоците на неговата кариера и копа низ сеќавањата од средношколските денови.

vlatko-vasiljВлатко Васиљ е еден од најпознатите ликови на социјалните мрежи, кои тој ги нарекува „нов плоштад на слободата“. Својата твитер популарност ја користи за актуелизирање на опшествено важни прашања и смета дека „твитер влијателноста“ така добива на тежина. Што мисли Влатко Васиљ за Средношколскиот пленум и која е неговата порака до средношколците, прочитајте во продолжение.

sasko-kocevЕден од најпопуларните актери на македонската сцена и човекот кој секогаш знае публиката да ја насмее до солзи, Сашко Коцев, во интервју за „Медиум“ се навраќа на своите средношколски денови и зборува за почетоците на својата кариера. Сонувач, со немирен дух, и зависник од аплауз, кој од кога знае за себе е вљубен во театарот.

Оваа веб-страница е изработена со помош на Европската Унија во рамките на проектот Коалиција за медиумска писменост. За објавените содржини е одговорна Високата школа за новинарство и за односи со јавноста и истите нужно не ги одразуваат ставовите на Европската Унија.

Адреса

ULICA
ул. Јуриј Гагарин 17-1/1
GRAD
1000, Скопје
WEB
Република Македонија

Контакт

БРОЈ
02 / 3090 004
МЕЈЛ
medium@medium.edu.mk