Иницијативи

Во рамки на обуките младинска медиумска писменост, а во текот на трите обики со средношколци кои се одржаа од новинарите на Радио МОФ во Скопје, Велес и Тетово, една од активностите беше учесниците да пронајдат текстови кои сметаат дека се неетички и не ги запазуваат воспоставените новинарски стардарди. Потоа, до Советот за етика во медиумите, беа испратени седум претставки. Сите се уважени како оправдани.

Одговорите на претставките, пратени во рамки на обуките за медиумска писменост, може да се видат на сајтот на СЕЕМ ( кликни ОВДЕ).